Hangö Frontmuseum är öppet på lördagar

Evenemangets tidpunkt: –
Evenemangsplats:
Hangö Frontmuseum
Hangöuddsvägen 1625, 10820 Lappvik
Temautställning Beredskap – I trygga händer
• Utställningen berättar om hur människor förberedde sig för krigets utmaningar under åren 1939–1945 och hur vi i dag kan förbereda oss för olika störningar i samhället. Utställningen lyfter bland annat fram ransonering, talkoarbete, civilförsvar, mörkläggning och vardagens uppfinningsrikedom under krigsåren. Samtidigt väcker den frågor om dagens beredskap och vad vi kan lära av tidigare generationer.
Basutställning Hangö i främmande händer
• Från vinterkrigets hårda bombningar och evakueringen till byggandet av försvarslinjen, fortsättningskrigets utbrott och striderna i skärgården – Frontmuseets basutställning ger en omfattande bild av händelserna på Hangöudd åren 1939–1941.
Traditionscenter
• I Traditionscentret kan besökarna bekanta sig med ett hem i Hangö innan kriget år 1939 och år 1942. Kontrasten mellan det stämningsfulla hemmet före kriget och det senare krigshärjade hemmet är stark och iscensättningen häpnadsväckande autentisk. I filmrummet kan besökarna se den gripande dokumentärfilmen ”Vi minns kriget”.
Uteområdet
• På museiområdet finns bland annat militär utrustning som kanoner och en stridsvagn, eldställningar, löp- och stridsgravar samt korsun Gyllene freden” och Hamsterbo. För de yngre besökarna har det byggts en hinderbana i skuggan av tallskogen. Bakom museibyggnaden startar en drygt 1 km lång krigsstig. Den märkta rutten löper genom det område som Svenska frivilligbataljonen ansvarade för under fortsättningskriget.
Bunkerblomman
• Museets kafé och museishop har fått sitt namn efter ett krigstida lotta-kantin. Här finns souvenirer, militärhistorisk litteratur samt drycker och tilltugg till försäljning.
Läs mera: frontmuseum.fi