Hangonkylän uimaranta, uimalaituri ja kahluuramppi
Uimalaituri ja esteettömät palvelut
Uimarannan vieressä sijaitsee suosittu uimalaituri, tuttavallisemmin ”Mummolaituri”, joka on tarkoitettu kaikille käyttäjäryhmille. Laiturilta veteen johtavat portaat poistetaan talvikaudeksi syysmyrskyjen ja mahdollisen jäätymisen aiheuttamien vaurioiden estämiseksi.
Vuonna 2025 rannalle valmistui täysin esteetön uimaramppi, joka mahdollistaa turvallisen ja helpon pääsyn veteen myös liikuntarajoitteisille. Alueella on lisäksi esteetön pysäköinti sekä kesäkaudella käytössä esteetön WC ja esteetön uimakoppi. Ranta on EU:n hyväksymä pieni yleinen uimaranta.
Esteettömän uimakopin puolella on käytössä koodilukko. Koodin saa pyynnöstä ottamalla yhteyttä esteettömyystyöryhmään.
Palvelut ja aukioloajat
- Rantasuihku on käytettävissä päivittäin klo 06.00–23.00.
- Pukuhuone on avoinna klo 06.00–21.00, ja pukukopissa on ajastettu sähkölukko. Pukukoppiin on tulossa uimatuoli, jonka avulla voi siirtyä kahluulaiturilta veteen uimaan.
- Rannalla on käytössä myös perinteinen Hangon uimakoppi.
Pysäköinti
Pysäköi parkkialueelle, ei uimarannalle. Esteetön pysäköinti 2 autopaikalle pukukopin läheisyydessä.
Koodilukon koodipyynnöt esteettömään pukuhuoneeseen
Esteettömän pukuhuoneen koodin saa ottamalla yhteyttä seuraaviin henkilöihin:
Kristiina Boström Sähköposti: kristiina.bostrom@hanko.fi Puh. 040 5011 721
Hanna Österlund Sähköposti: hanna.osterlund@hanko.fi Puh. 040 135 9215