Siirry sisältöön

Symiblogi 85, 2/2026 Prinsiippejä omavalvontana

Blogit 15.2.2026

Järjestelmiä arvostavana ihmisenä on kiva, että meillä on meidän toiminnassamme käytössä sekä PDCA*- ja SDCA**-prinsiippejä. Koska työmme perustuu lainsäädäntöön, tulevat standardimme sieltä, mutta perustus miten työ tehdään alkaa laatujärjestelmästämme. Voi sanoa, että laatujärjestelmämme on meidän omavalvontaamme.

Vuosittaisen tarkastuksen yhteydessä tarkistetaan, että tiedot asiakirjoissa ovat oikein, että vuoden aikana tulleet korjaustarpeet ovat tehtyjä – Samalla tarkistetaan myös, jos on lisättävä asiakirjoja, jotka edesauttaisivat, että töiden tekoa.

SDCA**-prinsiippien tarkoitus ei ole ainoastaan turvata, että työmme seuraa ajantasaiset lainsäädännöt, mutta myös että se on yhdenmukainen. Tämä tehdään rakentamalla standardin, tekemällä, tarkistamalla miten/jos seurataan, mahdollisilla korjaavilla toimenpiteillä – Tarkoitus on siis rakentaa vankkaa perustaa. Kun huomataan puutteita asiakirjoissa, rutiineissa, ohjeissa, tai että jotain kokonaisuudessaan puuttuu, ilmenee ongelma ratkaisun tarve.

Tässä PDCA*-prinsiipit astuvat sisään! Seuraava askel on löytämään ongelmakohta ja ratkaisut, tarkistaa että toimivat, ja loppukädessä lisäämään ne laatujärjestelmään. Jos tarkastuksen yhteydessä sitten huomataan että ratkaisu ei kuitenkaan toimi, otetaan ratkaisu ulos, data tarkistetaan ja parannuksia tehdään.

Näin se jaktuvasti pyörii. Paitsi meidän oma työmme, tehdään myös ulkoistettuja auditointeja, missä tarkoitus on ett laatujärjestelmä kokonaisuus olisi 3 vuoden välein auditoitu kokonaisuudessaan.

Saranna Sandström, terveystarkastaja ja vuosittaisien tarkistuksien Scrum-vastaava

*Plan-Do-Check-Act
** Standardize-Do-Check-Act