Siirry sisältöön
Tapahtuma

Finnkampen näytösottelu 1.7.2025

Suomi vs. Ruotsi näytösottelu tenniksessä
Hinta:
20 / 10 / 0
Järjestäjä:
Hangon tenniskerho Ry.
Järjestäjän sähköposti:
tennishanko@gmail.com

Tenniskenttien kesä saa jälleen urheilujuhlan tunnun, kun jo perinteeksi muodostunut Finnkampen-näytösottelu pelataan tiistaina 1.7. klo 12.00–13.15 Hangon tennisstadionilla. Tänä vuonna kentälle astelee nimekkäitä ja viihdyttäviä tennistaitureita Suomesta ja Ruotsista nelinpelin merkeissä.

Tapahtuman järjestää Hangon Tenniskerho, jonka projekteina ovat tällä hetkellä muun muassa aktiivinen junioritoiminta sekä tennislukio. Finnkampen toimii samalla varainkeruutapahtumana: pääsylipputulot ohjataan suoraan Hangon tennislukion toimintaan, ja päivän järjestelyihin osallistuvat tennislukiolaiset itse.

Finnkampenin henki on selvä: ystävällismielinen mutta kilpailuhenkinen kohtaaminen Suomen ja Ruotsin välillä. Kentällä nähdään todellisia tenniksen suuria nimiä. Ruotsia edustaa muun muassa Jonas Björkman, joka on voittanut urallaan yhdeksän Grand Slam -turnausta nelinpelissä, ja ollut ATP-listan ykkönen nelinpelissä sekä 4. kaksinpelissä. Hänen aisaparinaan toimii Magnus Larsson, entinen maailman kaksinpelin top 10 -pelaaja, joka tunnetaan vahvasta pelistään erityisesti massakentillä.

Suomea puolestaan edustaa 90-luvun ammattilainen Veli Paloheimo, joka ylsi uransa huipulla maailmanrankingissa sijalle 48 ja oli pitkään suomalaisen miesten tenniksen ykkösnimi ennen Jarkko Niemistä. Paloheimo tunnettiin kentällä erityisesti vahvasta peruslyöntipelistään ja henkisestä kovuudestaan. Hänen parinaan nähdään nuori, tulevaisuuden toivo Aleksi Löfman (s. 2002), jonka ykkössyöttö lähtee jopa 230 km/h nopeudella. Löfman opiskelee ja kilpailee tällä hetkellä Yhdysvalloissa, arvostetussa Louisiana State Universityssä (LSU).

Pääsymaksu on 20 euroa aikuisilta ja 10 euroa alle 18-vuotiailta. Alle 3-vuotiaat pääsevät maksutta.

Yleisökokemukseen on panostettu, sillä kolmoskenttien katsomo on myös kokonaan uusittu. Liput ovat numeroituja ja toimivat samalla arvontalippuina. Päivän aikana nimittäin arvotaan kolme tennistuntia valmentajan kanssa, osallistut automaattisesti arvontaan pääsylipun numerolla. Lippuja saa etukäteen HTK:n toimistosta, ja mikäli paikkoja riittää, myös ovelta ennen ottelua.

Ottelun lisäksi paikalla voi tutustua Porschen koeajettaviin automalleihin ja varata koeajoja päivän aikataulun mukaisesti osoitteessa: https://porsche.fi/tapahtumat/#/feed

Tapahtumakalenteri