Otto ja Romulus -keräysautot ovat Hangossa 15.-16.7.

Otto ja Romulus-keräysautot Hangossa
Ti 15.7. Hanko–Raasepori
17.00–17.15 Lappohja, laituri, Matruusintie
17.30–18.00 Predium, satama, Järnönsalmentie 140
Ke 16.7. Hanko
17.00–17.15 Hangonkylä, sataman pysäköintialue, Tiilitehtaantie
17.30–17.45 Kappelisatama, risteys, Kappelisatamantie–Varisniementie
18.00–18.15 Länsisatama, satama, Sunnantie
Mitä keräyksiin voi tuoda?
Länsi-Uudenmaan vaarallisen jätteen keräysauto Otto vastaanottaa mm. energiansäästölamppuja, loisteputkia, jäteöljyä, öljynsuodattimia, akkuja, maaleja, liuottimia, jäähdytin- ja jarrunesteitä, torjunta-aineita, rotanmyrkkyä sekä siivouskemikaaleja. Vaaralliset jätteet on turvallisinta tuoda alkuperäispakkauksessaan tai muussa ehjässä ja tiiviisti suljetussa astiassa, johon on selvästi merkitty sen sisältö.
Metalliromua keräävään Romulus-autoon voi tuoda henkilöauton peräkärryllisen verran metalliromua. Romulus-auton kyytiin kelpaavat esimerkiksi polkupyörät, pellinpalat ja muut metalliesineet. Sitä vastoin sähkölaitteet eivät sovi metallin joukkoon. Sähkölaitteet voi viedä maksutta kierrätykseen jäteasemille.
Keräykset tarkoitettu kotitalouksille
Otto ja Romulus -kierrosten tarkat aikataulut löytyvät Rosk’n Rollin asiakaslehdestä ja verkkosivuilta www.rosknroll.fi(siirryt toiseen palveluun).
Kiertävät keräykset toteutetaan perusmaksulla ja ne on tarkoitettu alueen vakinaisten ja vapaa-ajan asukkaiden kotitalouksien jätteille. Kotitalouksien vaarallista jätettä voi viedä maksutta myös jäteasemille sekä vaarallisen jätteen vastaanottokaappeihin ja -kontteihin. Yritysjätteitä otetaan vastaan jäteasemilla.